Start Polecane 92 000 kierowcom z Wielkiej Brytanii grozi utrata prawa jazdy

92 000 kierowcom z Wielkiej Brytanii grozi utrata prawa jazdy

1108
0

Prawie 100 000 kierowców jest zagrożonych utratą prawa jazdy z tylko jednym wykroczeniem drogowym skutkującym zakazem, jak stwierdził IAM Road Smart.

Wniosek dotyczący wolności informacji (A Freedom of Information) skierowany do DVLA przez IAM Road Smart, największą brytyjską niezależną organizację charytatywną zajmującą się bezpieczeństwem drogowym, wykazał, że 92 000 kierowców w Wielkiej Brytanii ma obecnie 9, 10 lub 11 punktów na prawie jazdy.

Kierowcy stoją przed realnym ryzykiem utraty prawa jazdy, dla których kolejne 3 punkty spowodują przekroczenie progu 12-punktowego limitu.

Może to być spowodowane codziennymi nawykami jazdy, ignorancją lub błędami w ocenie – takimi jak przekraczanie prędkości, wyprzedzanie na podwójnej białej linii, parkowanie w niebezpiecznym miejscu, niezatrzymywanie się na szkolnym przejeździe, przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów lub przeciążenie pojazdu.

Wielu kierowców może również nie zdawać sobie sprawy, że brak podstawowej kontroli utrzymania pojazdu może również spowodować naliczenie punktów, takich jak uszkodzone opony, przepalone żarówki reflektorów lub świateł hamowania, popękane osłony świateł, zamazane wycieraczki lub zużyte elementy zawieszenia.

Obecnie w Wielkiej Brytanii jest 80 484 kierowców z 9 punktami na prawie jazdy, 7804 z 10 punktami i 4313 z 11 punktami.

Tymczasem prawie 8800 kierowców nadal jeździ posiadając 12 lub więcej punktów, a IAM Road Smart ponawia wezwanie do pełnego przeglądu, aby zapewnić, że kierowcy z wieloma punktami są zawsze traktowani w ten sam sposób.

Organizacja charytatywna argumentuje, że dopóki anomalie nie zostaną usunięte, zaufanie do prostego systemu „12 punktów i odpadniesz” będzie nadal podważane.

Powody, dla których kierowcy ci mogą zachować prawo jazdy, obejmują wyjątkowe przypadki, takie jak utrata pracy.

Dalsze dane ujawnione przez IAM RoadSmart  wskazały również obszary kodów pocztowych z największą liczbą kierowców z punktami karnymi.

Należą do nich Birmingham z 74 397, Sheffield z 56 876 i Nottingham z 56 245.

Aby uzyskać porady na temat najlepszych praktyk w zakresie prowadzenia pojazdów i jazdy na motocyklu, w tym szczegóły kursów szkoleniowych IAM Road Smart dotyczących skutecznego zarządzania prędkością oraz praktyczne wskazówki dotyczące kontroli pojazdów, odwiedź witrynę internetową organizacji.

PoprzedniOgłoszono wyrok dla mieszkańca Southampton, który cegłami rzucał w policjantów
NastępnyCzterech aresztowanych po nalotach na dwie nieruchomości w Southampton