Start Wiadomości 85 proc. donosów ws. nadużyć nieprawdziwa

85 proc. donosów ws. nadużyć nieprawdziwa

920
0

85 proc. skarg złożonych w ciągu ostatnich pięciu lat (2010-2015) na nadużywanie systemu socjalnego w Wielkiej Brytanii jest bezpodstawnych i fałszywych – informuje „Guardian”.

Z danych zebranych przez magazyn „The Observer” w oparciu o prawo do jawności informacji wynika, że Ministerstwo Pracy i Emerytur zamknęło w ciągu pół dekady 1,041,219 spraw dotyczących oszustw w pobieraniu benefitów. Aż 887,468 skarg od obywateli było wysuniętych niesłusznie. W samym 2015 roku do resortu wpłynęło 153,038 donosów, z czego aż 132,772 było nieprawdziwych.

Anonimowy donos na nieuczciwą osobę można złożyć przy pomocy formularza internetowego na stronie ministerstwa, a także poprzez infolinię uruchomioną specjalnie do tego celu.

Informacje pozyskane przez „The Observer” pokazują, że taki kanał składania skarg cieszy się dużą popularnością. Resort otworzył bowiem w latach 2010-2015 ponad 1,6 mln spraw związanych z potencjalnymi oszustwami.

– Alarmująco wysoka liczba bezpodstawnych donosów świadczy o tym, że system jest wadliwy. Zasiłkowych oszustów powinni sprawdzać pracownicy ministerstwa, a nie najbliżsi sąsiedzi. To kolejny powód dla obywateli by odwrócić się od systemu pomocy społecznej i zacząć postrzegać osoby z niej korzystające, jako osoby drugiej kategorii – twierdzi Tim Farron, lider Liberalnych Demokratów.

Problemu nie widzi ministerstwo, które uważa, że dzięki takim donosom udało się odzyskać od oszustów 180 mln funtów w zeszłym roku. Procedura będzie kontynuowana.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniDwa samoloty Spitfire polecą nad Southampton już w ten weekend
NastępnyPonad 120 kierowców przyłapanych na prowadzeniu samochodu pod wpływem narkotyków