Start Wiadomości 53 proc. kłamie w CV

53 proc. kłamie w CV

988
0

Rekruterzy przeglądają dziesiątki, a nawet setki CV każdego dnia. Z badań, na które powołuje się interview.me wynika, że 53 proc. wszystkich CV zawiera fałsz. Tak – w naszych CV kłamiemy w większym czy mniejszym stopniu by poprawić swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną. Ponadto, wiele osób niestety kieruje się zasadą „skoro wszyscy to robią to ja też mogę”.

Skoro ponad połowa rekrutowanych na jakiekolwiek stanowisko kłamie by je otrzymać, to jakie są szanse, że nie będą robiły tego również by osiągnąć inne cele w pracy. Między innymi właśnie dlatego praca rekrutera jest nie tylko odpowiedzialna ale i niezwykle trudna. Nie mniej jednak doświadczony rekruter jest w stanie wychwycić kłamstwo podczas wywiadu. Zastanówmy się jaki ma to wpływ na proces rekrutacji.

Po pierwsze sztucznie podnosi to poziom konkurencji. Aplikanci, którzy nie „podrasowują” swojego cv stają w szranki z teoretycznie „idealnym” aplikantem. Niestety właśnie ci nieuczciwi często dostają się na rozmowę rekrutacyjną gdzie są skutecznie eliminowani przez pracowników HR.

Właśnie z tego powodu, czas procesu rekrutacji jest też przedłużony by rekruterzy mieli czas na „przesiew” i wezwanie na rozmowy rekrutacyjne tych, którzy ich zdaniem byli szczerzy w pisaniu swojego CV.

Aplikanci kłamią w kwestii znajomości języków obcych. Jak można sobie wyobrazić, często próba podjęcia konwersacji w jednym z nich, kończy się niezręczną ciszą lub serią trudnych do zidentyfikowania dźwięków.

Innymi newralgicznymi punktami gdzie autorzy CV często puszczają wodze wyobraźni są zakres ich obowiązków na danym stanowisku (jako assistant manager zarządzałem 3 innymi sklepami naszej sieci) czy edukacja (w szkole liceum ogólnokształcącym przeszedłem pełne szkolenie z zakresu księgowości dla małych i średnich firm, specjalizacja – pirotechnika).

Marcin Kuna
Open Magazyn.pl

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPolscy magistrowie na zmywaku
NastępnyCięcia benefitów nie pomagają – Brytyjczycy i tak nie chcą pracować