Start Polecane £50 tys. kary za podawanie jedzenia na drewnianych deskach

£50 tys. kary za podawanie jedzenia na drewnianych deskach

1099
0

Drewniane talerze używane przez restauracje mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego – ostrzega Rada Miasta Birmingham, która w nałożyła grzywnę w wysokości 50 000 funtów na lokal, w którym 14 osób zatruło się po zjedzeniu posiłku z drewnianych desek. 

Drewniane talerze są wykorzystywane w coraz większej liczbie restauracji. Council w Birmingham ostrzega jednak, że ich nieprawidłowa dezynfekcja i nieprzestrzeganie zasad higieny może doprowadzić m.in. do zatrucia pokarmowego, a w efekcie do poważnych konsekwencji prawnych. Przekonała się o tym m.in. restauracja „Acocks Green” – za podawanie jedzenia na drewnianych deskach, których stan pozostawiał wiele do życzenia, właściciel lokalu musi zapłacić mandat w wysokości 50 tys. funtów, pokryć koszty sądowe (670 funtów) i dokonać dodatkowej opłaty w wysokości 120 funtów. Podobny los może spotkać restaurację Ibrahim’s Grill and Steak House w Birmingham, przeciwko której council już wniósł sprawę.

Inspektorzy, którzy sprawdzali warunki sanitarne w „Acocks Green” natrafili na szereg uchybień, m.in. wykryli, że środki do dezynfekcji były nie prawidłowo używane, a deski wielokrotnego użytku, które służyły jako talerze, były niedomyte. Natomiast sami pracownicy zamiast mycia rąk stosowali jednorazowe rękawiczki, które zmieniali w razie potrzeby.

– Drewniane talerze mogą stanowić zagrożenie zatrucia pokarmowego dla każdego, kto je spożywa – poinformowała Rada Miasta Birmingham na Twitterze i zapewniła, że będzie prowadziła dalsze kontrole.