Start Polecane 40 posłów Partii Konserwatywnej chce rezygnacji Theresy May

40 posłów Partii Konserwatywnej chce rezygnacji Theresy May

697
0

Czterdziestu posłów Partii Konserwatywnej podpisało list wyrażający brak zaufania do brytyjskiej premier – poinformował dziennik „Sunday Times”.

Grupa posłów, która chce rezygnacji Theresy May ze stanowiska premiera systematycznie się powiększa. Żeby formalnie rozpocząć procedurę wyborów nowego lidera partii wymagane jest poparcie 15 proc. posłów ugrupowania, Konserwatystom brakuje już zatem tylko ośmiu podpisów.

Jak podkreśla „Sunday Times” podział wewnątrz partii to nie jedyny problem Theresy May.  W listopadzie do dymisji poddało się dwóch ministrów: minister obrony Michael Fallon i minister rozwoju międzynarodowego Priti Patel, a ja już dwóch kolejnych polityków nawoływanych jest do rezygnacji ze stanowiska: wicepremier Damian Green i szef dyplomacji Boris Johnson.

Niestabilność rządu Theresy May podkreśla również lider laburzystów Jeremy Corbyn, który uważa, że taka sytuacja może bardzo mocno osłabić pozycję Wielkiej Brytanii w negocjacjach.

14 listopada brytyjski parlament wznowi swoje prace nad ustawą o wyjściu z UE. Część proeuropejskich posłów z Partii Konserwatystów  zapowiedziała, że są gotowi głosować wraz z opozycyjną Partią Pracy przeciwko rządowi, w nadziei, że zmuszą premier May do złagodzenia swojej strategii.