Start Wiadomości 32 proc. Brytyjczyków ma problem z płaceniem rachunków za energię

32 proc. Brytyjczyków ma problem z płaceniem rachunków za energię

294
0

Według sondażów, jedna trzecia gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii ma problem z płaceniem rachunków za energię. Tymczasem według prognoz, od października rachunki wzrosną o 80 proc.

Sondaż przeprowadzony przez ośrodek Ipsos ujawnił, że dla 11 proc. ankietowanych opłacenie rachunków za energię było w ostatnich trzech miesiącach bardzo trudne, a dla kolejnych 22 proc. – raczej trudne. Dla 33 proc. badanych nie było to trudne, a 34 proc. odpowiedziało, że ani łatwe, ani trudne.

Jednak wśród gospodarstw z najniższymi dochodami – poniżej 20 tys. funtów rocznie – odsetek tych, dla których opłacanie rachunków było dość trudne lub bardzo trudne, wyniósł aż 47 proc.

1 kwietnia weszła w życie rekordowa podwyżka cen energii – maksymalny pułap cenowy dla standardowej taryfy dla odbiorców indywidualnych wzrósł z 1 277 do 1 971 funtów rocznie. Ale ta podwyżka nie uwzględniała jeszcze skoku cen energii na światowych rynkach, który nastąpił w wyniku napaści Rosji na Ukrainę.

Ofgem, regulator rynku energii, ogłosił maksymalny pułap taryf, który będzie obowiązywał od 1 października – i według prognoz, wyniesie on 3 554 funty rocznie, co oznaczać będzie podwyżkę o kolejne 80 proc. A dalsze prognozy mówią, że w kwietniu przyszłego roku przekroczy on 5 000 funtów rocznie.

PoprzedniAsda rezygnuje z umieszczania dat przydatności do spożycia na większości swoich produktów
NastępnyEksperci ostrzegają przed jadowitymi pająkami atakującymi domy w Wielkiej Brytanii