Start Wiadomości 2014 rok najcieplejszym od 400 lat w Anglii. Naukowcy: będzie gorzej

2014 rok najcieplejszym od 400 lat w Anglii. Naukowcy: będzie gorzej

1354
0

Zdecydowana większość naukowców zgadza się z tezą, że zmiany klimatyczne są spowodowane przez działanie człowieka. Zdaniem badaczy klimatu zeszłoroczne upały, które były największe od roku 1659, również wywołane są przez globalne ocieplenie.

Nie oznacza to, że rok 1659 był wyjątkowo ciepły. Wtedy po prostu po raz pierwszy zdecydowano się na stały pomiar temperatury powietrza i spisywanie wyników. Central England temperature (CET) pokazuje wahania w różnych latach, ale jeżeli chodzi o zmiany klimatyczne w ostatniej dekadzie, naukowcy są zgodni. Upały są wywoływane przez działalność człowieka i są tylko wstępem do bardziej drastycznych zmian.

Badania, opublikowane przez dr Andrew Kinga z Uniwersytetu z Melbourne pokazują, że to centralna Anglia będzie miejscem, gdzie wzrost temperatury będzie najdotkliwiej widoczny. W zeszłe lato temperatury na południu Anglii dochodziły do 30 stopni, a nawet północna i zimna Szkocja zanotowała 28 stopni Celsjusza. Ministerstwo zdrowia wydało wówczas szereg ostrzeżeń przed zbyt długim przebywaniem na słońcu, szczególnie dla dzieci i osób starszych.

Z analizą australijskiego naukowca zgadza się również MetOfiice, które przyznaje, że wystąpienie upałów w centralnej Anglii jest obecnie 10 razy bardziej prawdopodobne.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniLiderzy odpowiedzieli na pytania wyborców. Cameron i Miliband mają problem
NastępnyTysiące zwiedzających spodziewanych na Poole Harbour Boat Show