Start Polecane 200 funtów „nagrody” dla matek karmiących piersią?

200 funtów „nagrody” dla matek karmiących piersią?

679
0

Matki, które karmią swoją dzieci piersią, mogą otrzymać nawet 200 funtów „nagrody”. Ma to być dla nich zachęta, by nie podawały dzieciom sztucznego pokarmu. 

Brytyjscy uczeni chcą zwiększyć w Wielkiej Brytanię liczbę matek karmiących piersią – według danych liczba ta jest jedną z najniższych na świecie. Kobiety, które podawałyby dzieciom naturalny pokarm, miałaby w zamian otrzymywać bon na zakupy w wysokości nawet 200 funtów – jego wysokość zależałaby od tego, jak długo matki karmiłaby swoje dzieci – informuje Evening Standard.

Pilotażowy program został przeprowadzony na obszarach o niskim wskaźniku karmienia piersią (tylko 28 proc. dzieci w wieku od sześciu do ośmiu tygodni otrzymywało mleko matki). Twórcy badania, częściowo finansowanego przez Public Health England, informują, że do inicjatywy zgłosiło się 46 proc. wszystkich matek kwalifikujących się do programu.

– Badanie wykazało znaczny wzrost wskaźników karmienia piersią w obszarach, w których program był oferowany – mówią twórcy programu.

W sumie ponad 10000 matek biorących udział w badaniu otrzymało kupony o wartości do 120 funtów  – jeśli niemowlęta otrzymywały mleko matki w wieku dwóch dni do sześciu tygodni oraz kolejne 80 funtów, jeśli kontynuowały  karmienia one do sześciu miesięcy.

Krytycy potępiają jednak program, który zachęca do karmienia piersią poprzez stosowanie bodźców finansowych oraz twierdzą, że matki o niskich dochodach mogą być „kuszone” do karmienia w zamian za finansowe nagrody.