Start Brexit 15 tys. obywateli UE w Southampton może stracić prawo do głosowania

15 tys. obywateli UE w Southampton może stracić prawo do głosowania

2169
0

15 000 obywateli UE w Southampton może stracić swoje automatyczne prawo do głosowania w wyborach po Brexicie.

The 3 Million, organizacja, która prowadzi kampanię na rzecz praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii, twierdzi, że niektórzy ludzie mogą „utracić prawo do jakiejkolwiek formy demokratycznej reprezentacji”.

Obecnie obywatele UE zamieszkali w Anglii są uprawnieni do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego i władz lokalnych. Jednak prawa do wzajemnego głosowania dla obywateli UE w Wielkiej Brytanii i obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w UE nie zostały uzgodnione z większością państw członkowskich po Brexicie – do tej pory takie porozumienia zostały osiągnięte tylko z Hiszpanią, Luksemburgiem i Portugalią.

Oznacza to, że 155,66 wyborców w Southampton – 9,3 procent wyborców – może stracić prawo do głosowania po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Liczby te nie obejmują osób posiadających podwójne obywatelstwo w Wielkiej Brytanii, obywateli Irlandii, którzy mogą głosować we wszystkich wyborach w Wielkiej Brytanii, oraz osób z Malty i Cypru, które zachowają prawo do głosowania, ponieważ są krajami Wspólnoty Narodów.

PoprzedniHome Office ostrzega, że ci, którzy nie zarejestrują się na czas, będą deportowani
NastępnyBrexit będzie opóźniony