Start Wiadomości 1,2 miliona Polaków wyjedzie z kraju?

1,2 miliona Polaków wyjedzie z kraju?

1033
0

Coraz więcej Polaków rozważa opuszczenie kraju i szukanie pracy za granicą jeszcze w najbliższym roku – wynika z raportu Work Service “Migracje zarobkowe Polaków”.

Chętnych do wyjazdu z Polski przybywa w zastraszającym tempie: jeszcze rok temu emigrację planowało 5 procent badanych – obecnie jest to 6,4 procent. Przeliczając to na konkretne liczby: gotowych opuścić ojczyznę jest 1,2 miliona Polaków – 250 tys. więcej osób niż w ubiegłym roku.

Zmieniają się powody, dla których wyjeżdżamy z kraju. 78 proc. badanych deklaruje, że skłoniła ich do tego perspektywa wyższych zarobków, 44 proc. chce podnieść standard życia, 37 proc. nie może znaleźć odpowiedniej pracy w Polsce.

Najwięcej Polaków za cel przeprowadzki obiera Wyspy Brytyjskie, Niemcy i Skandynawię. Naszych rodaków ubywa natomiast w Holandii, gdzie dotychczas traktowano Polskę jak źródło taniej siły roboczej.

Choć wciąż wiele osób wyjeżdża by podjąć prace niewymagające kwalifikacji i zebrać pierwsze doświadczenia zawodowe, coraz więcej Polaków zatrudnia się za granicą na stanowiskach specjalistycznych i eksperckich, wymagających wysokich umiejętności i doświadczenia, gwarantujących atrakcyjne zarobki.

“Polaków się ceni – jesteśmy kreatywni, dobrze przygotowani zawodowo, w trudnych sytuacjach zdajemy egzamin” – wyjaśnia ekonomistka prof. Katarzyna Żukowska ze Szkoły Głównej Handlowej. “Świetnie za granicą dają sobie radę ekonomiści, specjaliści od finansów, rachunkowości, lekarze – ludzie wykwalifikowani. W dalszym ciągu najczęściej o wyjeździe za granicę myślą przede wszystkim osoby młode – 2/3 potencjalnych emigrantów to osoby do 35 roku życia” – dodaje.

bankier.pl

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniZnamy więcej szczegółów napadu na pocztę na Portswood Road
NastępnyTesco emigruje? Szef koncernu ostrzega Camerona przed skutkami wyjścia z UE