Start Polecane 10 ciekawostek o UK, o których być może nie miałeś pojęcia

10 ciekawostek o UK, o których być może nie miałeś pojęcia

1134
0

Wielka Brytania. Położona na wyspie, odcięta od reszty kontynentu i – jak wszyscy wiemy – trochę zaskakująca. Ruch lewostronny i dwa krany w umywalce to najchętniej przytaczane angielskie ewenementy.

Brytyjczycy mają jednak znacznie więcej zaskakujących niespodzianek dla przyjezdnych. O tych 10 ciekawostek, o których być może dotychczas nie słyszeliście.

1. Wszystkie paszporty brytyjskie wydawane są w imieniu królowej, jednak sama Elżbieta II nie ma własnego paszportu. Pozostali członkowie rodziny – książę Karol, wnukowie Harry i William, a nawet mąż Królowej, Filip – muszą posiadać ten dokument.

2. W Wielkiej Brytanii dba się o dobro krów. Jeżeli jesteś pijany, nie możesz opiekować się bydłem. Jest to zasada ustanowiona starym prawem, które dotychczas nie zostało zniesione, a więc wciąż obowiązuje.

3. W UK nie jest nielegalne, aby dzieci od 5. roku życia piły alkohol w domu! Ta informacja jest do sprawdzenia za pośrednictwem strony drinkaware.co.uk

4. W latach 30. modne były w Londynie… klatki na dzieci. Były to druciane konstrukcje podwieszane za oknem, do których wkładało się dziecko. Mogło ono tam siedzieć i oddychać świeżym powietrzem bez opieki i bezpiecznie. Klatki wyszły z mody dopiero po dekadzie.

5. Wpychanie się w kolejkę do bramek na stacji metra jest karalne. Oficjalne przepisy TfL pod nazwą Railway Byelaws z 2011 roku mówią, że każdy, kto wymusza pierwszeństwo w hali biletowej, ryzykuje aresztowaniem.

6. Dziwne wypadki to w Anglii codzienność. Aż 6000 osób każdego roku jest poszkodowanych albo umiera, ponieważ potknęli się o własne nogawki albo spadli ze schodów w trakcie podciągania spodni. Może nie tak niesłusznie mówi się o Brytyjczykach, że są trochę flegmatyczni?

7. Problem ze zrozumieniem akcentów? Nic dziwnego. Na terenie Wielkiej Brytanii lokalna intonacja jest inna w każdym miejscu – zmienia się tak, że możesz to zauważyć, średnio co 25 mil.

8. Chicken Tikka Masala – brzmi po hindusku? To danie pierwszy raz ugotowano w Szkocji. Zrobił to kucharz indyjskiego pochodzenia, przez przypadek dosypując do zupy zbyt dużo przypraw. Teraz jest to potrawa znana na całym świecie. Z tym, że nie indyjska, ale brytyjska.

9. Co roku w Gloucestershire odbywa się konkurs pchnięcia serem. Pięciokilogramowe krążki sera spycha się ze zbocza wzgórza, a potem je goni.

10. Najkrótsze połączenie lotnicze na świecie obsługiwane jest na Wyspach Brytyjskich – między Westray i Papa Westray, dwoma szkockimi wyspami. Lot trwa… 2 minuty.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPolska kluczowym partnerem Wielkiej Brytanii w kwestii bezpieczeństwa
NastępnyBrytyjska dżihadystka zginęła w ataku amerykańskiego drona