Start Polecane Wracam do kraju czy zostaję w UK? Jak sobie radzić po emigracji?

Wracam do kraju czy zostaję w UK? Jak sobie radzić po emigracji?

3424

Wracam czy zostaję w UK? Coraz częściej zadajemy sobie to pytanie. Po referendum w sprawie Brexitu, coraz więcej rodaków decyduje się na powrót do kraju. Jednak nawet po podjęciu decyzji o powrocie z emigracji, nikt tak naprawdę nie wie co go czeka i czy podjęta decyzja była słuszna.

Coraz więcej Polaków przebywających na emigracji decyduje się na powrót do Polski, ale na miejscu okazuje się, że nie wszystko jest takie jak sobie wyobrażali. Trzeba liczyć się przede wszystkim ze zderzeniem z rzeczywistością, ponieważ Polska jaką opuściliśmy kilka czy kilkanaście lat temu zmieniła się od tamtego czasu bardzo. Rozluźnieniu uległy także kontakty rodzinne i z przyjaciółmi, dlatego niektórzy psychologowie twierdzą, że powrót z emigracji przypomina nieco wyjście z więzienia. W obu przypadkach trzeba stawić czoło nowej rzeczywistości i ułożyć sobie życie na nowo.

Mieszkając kilka lat poza granicami kraju, przyzwyczailiśmy się do warunków panujących chociażby w Wielkiej Brytanii. Załatwianie spraw urzędowych, szukanie mieszkania czy szukanie pracy w Polsce wygląda nieco inaczej. W wielu przypadkach musimy uczyć się wszystkiego od nowa. Zderzenie z nową – starą polską rzeczywistością nie jest łatwe, o czym świadczy fakt, że coraz częściej w kraju powstają specjalne grupy terapeutyczne dla osób powracających z zagranicy.

Jeśli zdecydujemy się na powrót

Jeśli podjęliśmy ostateczną decyzję o powrocie należy się do wyjazdu przygotować. Około 3-4 miesiące wcześniej należy rozpocząć pierwsze działania, zacząć zbierać dokumenty, zaświadczenia, szukać przewoźnika – jeśli chcemy zabrać ze sobą dobytek.

Jakie dokumenty należy skompletować przed powrotem? Bardzo istotne są świadectwa pracy, referencje oraz P60 potwierdzające naszą ścieżkę kariery w UK. Świadectwo pracy musi być wystawione na życzenie pracownika. Dlatego należy zgłosić się do działu kadrowego lub księgowości w swojej firmie.  Świadectwo powinno zawierać dane o przepracowanym okresie i zwolnieniach lekarskich.

Wiele związków partnerskich, które zdecydowały się na powrót do kraju decyduje się na kilkumiesięczną rozłąkę. Jedno z małżonków wraca do Polski wcześniej, tam rozgląda się za mieszkaniem, pracą, szkołą dla dzieci itp. Drugie zostaje w UK i ciągle pracuje, zarabia i odkłada pieniądze. Dobrym pomysłem jest „niepalenie za sobą wszystkich mostów”. Wiele osób, które zdecydowały się na powrót do kraju dają sobie pół roku, rok. Czasem, jeśli jest taka możliwość biorą bezpłatny urlop, utrzymają kontakty w byłej pracy, itd. Jeśli uznają, że w Wielkiej Brytanii żyło im się lepiej, zawsze mogą wrócić i zacząć wszystko od nowa.

Często decydujemy się na powrót z emigracji z powodu utraty pracy w UK. Polacy powracający z Wielkiej Brytanii często zastanawiają się nad możliwością pobierania w Polsce zasiłku dla bezrobotnych. Według ekspertów, osoby, które straciły pracę na terenie Unii Europejskiej mają możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia na warunkach obowiązujących w tym państwie. Istnieje również możliwość pobierania zasiłku w Polsce, ale trzeba spełniać odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy zarejestrować się w urzędzie pracy i tam zasięgnąć informacji, jakie dokumenty należy przedstawić. Do urzędu pracy najlepiej zgłosić się w okresie 7 dni od przyjazdu do Polski.

Niektórzy szybko odnajdują się w ojczyźnie, ponieważ tu mogą liczyć na wsparcie najbliższej rodziny. Łatwiej, kiedy mamy przy sobie rodziców i rodzeństwo, na które możemy liczyć. Jesteśmy również „u siebie”. Nikt nie powie nam „wracaj skąd przyjechałeś”. Dla wielu Polaków to właśnie niechęć Brytyjczyków, która nasiliła się po referendum w sprawie Brexitu, jest powodem,dla którego decydują się na powrót do kraju.