OSTATNIE ARTYKUŁY

Po deszczowym weekendzie złota jesień na Wyspach

0

Według synoptyków czeka nas piękna złota jesień na Wyspach. Według ekspertów jesień będzie wyjątkowa, zupełnie jak tegoroczne lato.

Po deszczowy i wietrznym weekendzie czeka nas wyjątkowo sucha i ciepła jesień. Według Met Office najbliższe tygodnie będą słoneczne i bezchmurne z wyższymi od średnich temperaturami. Synoptycy uważają, że jesień będzie tak samo wyjątkowa jak tegoroczne lato, które na Wyspach było rekordowo upalne.

Nazistowskie graffiti na job centre w Southampton

0

Centrum pracy w Southampton stało się celem wandali, którzy zostawili na budynku nazistowskie graffiti.

Farbą w sprayu wandale narysowali na budynku przy Bernard Street kilka swastyk – symbol niemieckiej partii nazistowskiej. Wybito również okna, a na chodniku przed budynkiem pozostawiono napis: „Praca czyni wolnym.” Uważa się, że słowa te są odwołaniem do frazy „Arbeit macht frei”, która pojawiała się przed wejściem do wielu nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Jednym z obozów, w którym pojawia się ta fraza, był Auschwitz, w którym zginęło około 1,1 miliona osób – z których zdecydowaną większość stanowili Żydzi.

Liczba osób starszych w szpitalu w Southampton wzrosła o prawie 17 tys.

0

Według najnowszych danych, liczba hospitalizacji osób starszych w Southampton wzrosła o prawie 17 tys.

Nowe dane NHS pokazały, że pacjenci w wieku powyżej 65 lat zostali przyjęci do szpitala w Southampton prawie 75 tys. razy w ciągu 12 miesięcy – jest to prawie 30 proc. wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.

Organizacja charytatywna walcząca o prawa osób starszych uważa, że w wielu przypadkach można by uniknąć takich hospitalizacji dzięki lepszym środkom i usługom.

Statystyki opublikowane przez NHS pokazują, że od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r. starsi pacjenci byli przyjmowani 74 925 razy do szpitala uniwersyteckiego Southampton NHS Foundation Trust.

Dane odnoszą się do liczby przypadków opieki nad pacjentami, a nie do liczby pacjentów, ale obejmują zarówno zaplanowane przyjęcia, jak i nagłe przypadki. Jeszcze pięć lat temu liczba ta wynosiła 58 171. Oznacza to wzrost o 29 proc.

Caroline Abrahams, dyrektor w Age UK, powiedziała, że to brak odpowiedniej opieki społecznej sprawia, że starsi ludzie lądują w szpitalach.

Abrahams powiedziała: „Ważne jest, aby starsze osoby otrzymywały leczenie i opiekę, jakiej potrzebują i kiedy jej potrzebują. Wiemy jednak, że w niektórych przypadkach przyjęcie do szpitala jest konsekwencją niedostarczenia właściwej opieki we właściwym czasie. „

Music in the City – wielkie wydarzenie muzyczne w Southampton

0

W sobotę 29 i w niedzielę 30 września w ramach Music in the City usłyszymy różne talenty muzyczne z obszaru Solent. Wszystkie muzyczne atrakcje będą bezpłatne.

Od rocka do jazzu, od muzyki klasycznej po folk i blues – koncerty odbędą się w przeróżnych miejscach w mieście. Mieszkańcy miasta a także turyści mają okazję cieszyć się darmowym festiwalem z fantastyczną gamą muzycznych rozkoszy wykonanych w najdziwniejszych miejscach w Southampton.

Program wydarzenia znaleźć można na stronie https://www.musicinthecitysouthampton.org/MITC-2018-listings/

W Wielkiej Brytanii może dojść do przedterminowych wyborów parlamentarnych

0

Wobec odrzucenia przez przywódców unijnych planu Londynu w sprawie Brexitu, mówi się o przedterminowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii w celu wzmocnienia pozycji negocjacyjnej szefowej rządu.

W ewentualnej kampanii wyborczej May miałaby zaostrzyć retorykę wobec UE i zrezygnować z prezentowanego dotychczas tzw. planu z Chequers (stanowiska Wielkiej Brytanii w różnych obszarach dotyczących brexitu) na rzecz luźniejszej umowy o wolnym handlu, wzorowanej na unijnym porozumieniu z Kanadą.

Według sondaży, zarówno rządząca Partia Konserwatywna, jak i opozycyjna Partia Pracy mogą liczyć na 38 proc. poparcia. Na trzecim miejscu są proeuropejscy Liberalni Demokraci (10 proc.), a na czwartym – eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (5 proc.).

 

Nowy festiwal inżynierii dla młodzieży w Hampshire

0

Nowy festiwal, którego celem jest zainteresowanie młodych ludzi inżynierią odbędzie się w Hampshire jeszcze tej jesieni.

The Engineering Festival odbędzie się 8 listopada w Fareham Leisure Centre w godzinach od 10.30 do 15.00. Wydarzenie jest okazją do lepszego zrozumienia inżynierii a także zdobycia wiedzy na temat ewentualnej kariery w tym kierunku.

Organizatorzy wydarzenia a także radni hrabstwa zachęcają niedoborem 20 000 absolwentów inżynierii rocznie, a połowa firm w tym sektorze twierdzi, że niedobór ma znaczący wpływ na ich produktywność i wzrost. Zachęcamy więc firmy w naszym regionie, aby pomogły otworzyć umysły młodych ludzi na możliwości i znaczenie inżynierii.”

Popularny festiwal powraca do Eastleigh

0

Miłośnicy kina spotykają się w Eastleigh, gdzie już dziś rozpoczyna się festiwal filmowy.

Eastleigh Film Festival odbywa się już po raz piąty z rzędu. Patronem wydarzenia jest The Point Theatre. Organizatorzy festiwalu zapewniają, że tegoroczna impreza jest większa niż kiedykolwiek.  Uczestnicy będą mogli oglądać niektóre ze swoich ulubionych filmów w różnych miejscach w mieście. W sumie 14 filmów zostanie pokazanych w 11 różnych lokalizacjach w Eastleigh.

Na festiwalu zobaczymy między innymi horror z 1987 roku pt. „Straceni chłopcy”( The Lost Boys) oraz „Dom w głębi lasu”(The Cabin in the Woods) – obraz z 2012 roku.

Tegoroczne wydarzenie oddaje ukłon w stronę silnych kobiet w filmie z takimi projekcjami jak „Lady Bird”, „Małe kobietki” i „Stalowe magnolie”.

Festiwal zakończy się 29 września. Bilety w cenie 10 funtów do nabycia na stronie www.eastleighfilmfestival.com lub pod numerem telefonu 023 8065 2333.

Przystanek Historia w Londynie

0

„Przystanek Historia” to cykl spotkań na temat polskich dziejów współczesnych. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Pamięci Narodowej.

W ubiegłym tygodniu projekt „Przystanek Historia” został zainaugurowany w Londynie. Projekt to przede wszystkim rozmowy o polskiej historii, dyskusje o prezentowanych książkach i filmach, wystawy i warsztaty. W spotkaniu zorganizowanym w Ambasadzie RP wzięli udział przedstawiciele instytucji polonijnych oraz przedstawiciele polskich szkół sobotnich.

Dotychczas projekt, poza granicami Polski, był realizowany między innymi w Brukseli, Lwowie i Nowym Jorku.