OSTATNIE ARTYKUŁY

Tusk: Kto będzie miał odwagę znaleźć rozwiązanie ws. Brexitu?

0

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej skomentował na Twitterze wczorajsze głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin, odrzucające dokument zaproponowany przez premier Theresę May.

– Jeśli porozumienie jest niemożliwe, a nikt nie chce braku porozumienia, to kto wreszcie będzie miał odwagę powiedzieć, jakie jest jedyne pozytywne rozwiązanie? – napisał szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze, komentując wynik głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin.

– Z ubolewaniem odnotowuję wynik głosowania w Izbie Gmin tego wieczoru. Wzywam, aby Wielka Brytania przedstawiła swoje zamiary tak szybko, jak to możliwe. Czas się prawie skończył – napisał z kolei na Twitterze z kolei szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Brytyjski parlament odrzucił porozumienie w sprawie Brexitu

0

We wczorajszym głosowaniu Izba Gmin odrzuciła wypracowane przez rząd porozumienie z Unią Europejską w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Mówi się o największej porażce w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Przeciw porozumieniu opowiedziało się 432 deputowanych. Rządowy projekt poparło 202 parlamentarzystów. To najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Przeciwko szefowej rządu zagłosowało m.in. aż 118 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, tj. 37,2 proc. jej klubu parlamentarnego.

Rząd Theresy May przyjął porozumienie z Unią Europejską 14 listopada, a 25 listopada zatwierdzili go przywódcy państw i rządów 27 pozostałych krajów Unii. Dokument przewidywał między innymi zagwarantowanie praw obywateli innych krajów Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii i wpłatę brytyjskich składek do unijnego budżetu. Theresa May nazywała go wówczas „najlepszym, jaki można było wypracować”.

W wyniku takiego przebiegu wydarzeń możliwe jest powtórzenie głosowania w razie uzyskania dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Polowanie na mężczyznę, który dwukrotnie obnażył się przed uczniami szkoły w Hampshire

0

Uruchomiono poszukiwania zamaskowanego mężczyzny, który obnażył się przed dziećmi szkoły podstawowej.

Policja prosi opinię publiczną o czujność po dwóch incydentach w szkole podstawowej Hamble. Pierwszy miał miejsce w piątek, 23 listopada około godziny 12:45, a drugi w piątek, 11 stycznia, o godzinie 12:55.

W obu przypadkach mężczyzna obnażył się przed dziećmi, które były na placu zabaw. Mężczyzna ubrany w kominiarkę lub maskę stał za płotem na ścieżce znanej jako „HambleRail Trial”.
Mężczyzna został opisany jako biały, wieku od 18 do 30 lat, szczupłej budowy ciała. Ubrany był na czarno.

Policja twierdzi, że robi wszystko, aby odnaleźć zboczeńca.

Liczba przestępstw w Southampton rośnie czwarty rok z rzędu

0

Liczba przestępstw popełnionych w Southampton wzrosła po raz czwarty z rzędu, jak wynika z dokumentów, z ponad 31 000 incydentami w okresie 12 miesięcy.

W ramach raportu sporządzonego dla Rady Miasta Southampton stwierdzono, że najwięcej było incydentów z użyciem noża. Ich liczba w okresie 2017/18 wzrosła o 28,8 proc. z 194 do 250 przypadków.

Liczba przestępstw z nienawiści wzrosła o 24,7 proc. z 567 przypadków do 707 incydentów. Co gorsza, wykazano również, że wzrosła liczba gwałtów, z 320 przypadków w 2016/17 roku do 396 w latach 2017/18.

W sumie w ciągu roku odnotowano 31 589 przestępstw.
Z raportu wynika, że przestępczość w Southampton wzrosła w dziewięciu oddziałach miejskich a spadła w siedmiu.

Największy wzrost nastąpił w Coxford, który odnotował dodatkowe 167 przestępstw w sezonie 2017/18, co stanowi wzrost o 16% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Swaythling zajęło drugie miejsce ze wzrostem liczby przestępstw o 12%, 135, a następnie Portswood (7,6%, 102) i Harefield (7,4%, 91).Oddział Bargate, gdzie jest wiele sklepów, a także centra handlowe Westquay i Marlands – odnotował zaledwie 7,1% wzrost przestępczości, chociaż było to 441 przypadków.

Bitterne odnotowała największą redukcję z 5,9% spadkiem przestępczości, następnie Sholing z 5,6%, Freemantle z 3,4% i Millbrook z 3,4%.

Remont Southampton Civic Center

0

Budżet w wysokości 1,2 miliona funtów został przeznaczony na przebudowę wnętrza jednego z najbardziej znanych budynków w Southampton.

W budynku powstaną nowe pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne, recepcja zostanie odświeżona. Rada miasta ma nadzieję, że ulepszenia Civic Center przyczynią się do poprawy warunków pracy.

Jednak przewodniczący Rady Miejskiej Southampton Christopher Hammond obiecał, że zmiany będą „utrzymane w stylu historycznego znaczenia budynku”.

Prace remontowe obejmą również usuwanie i przesuwanie istniejących ścian, aby stworzyć większe przestrzenie robocze i poprawić rozprzestrzenianie się naturalnego światła.
Instalacje elektryczne, mechaniczne i przeciwpożarowe również zostaną zmodernizowane.

Zabytkowy budynek, w którym mieści się siedziba władz, Southampton City Art Gallery i biblioteka, stoi od 1932 roku.

Brytyjskie media o śmierci prezydenta Gdańska

0

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu, kilkanaście godzin po ataku nożownika w czasie finału WOŚP. O tragedii piszą brytyjskie media.

„Guardian” informuje o śmierci Pawła Adamowicza publikując jego zdjęcie z niedzielnego wieczoru, kilka minut przed atakiem napastnika, gdy prezydent przemawiał do tłumu. Dziennik podkreśla, że Adamowicz zmarł kilka godzin po długiej operacji, a atak nastąpił „w czasie akcji charytatywnej”. Zabójstwo wywołało „szok w Polsce” – dodaje „Guardian”, pisząc, że wszystkie siły polityczne w kraju potępiły atak.

„Guardian” przypomina, że Adamowicz rządził Gdańskiem od 1998 roku i był znany ze swych liberalnych poglądów. Nie lubiły go „środowiska skrajnie prawicowe” za jego „energiczną obronę uchodźców i praw osób homoseksualnych”. Jako prezydent Gdańska opowiadał się za tolerancją dla mniejszości – dodaje dziennik.

BBC podkreśla, że Paweł Adamowicz kilka minut przed atakiem dzielił się w mediach społecznościowych zdjęciem z oczekiwania na tradycyjne Światełko do Nieba. Został zaatakowany „na oczach setek osób” – dodaje BBC, zaznaczając, że w poniedziałek od rana wielu mieszkańców Gdańska ustawiało się w kolejkach, by oddawać krew.

BT chce zainstalować wysokiej technologii budki telefoniczne na Shirley i Portswood

0

Gigant telekomunikacji ma wprowadzić nowe, zaawansowane technologicznie budki telefoniczne w dwóch dzielnicach Southampton.

Firma BT ogłosiła plany wprowadzenia nowych budek telefonicznych InLink na ulice Shirley i Portswood. Firma wydała już około 800 000 funtów, zastępując 32 stare skrzynki telefoniczne w centrum Southampton 13 nowymi urządzeniami InLink, które zapewniają bezpłatne superszybkie WiFi i połączenia telefoniczne.

Teraz BT złożyła plany w Southampton City Council, aby usunąć trzy starsze skrzynki w Shirley High Street i zastąpić je trzema nowymi urządzeniami. Plany obejmują również zamontowanie nowoczesnych urządzeń na Portswood.

Urządzenia z ekranem dotykowym oferują bezpłatne połączenia i superszybkie łącze 1 Gb / s na urządzeniach w zasięgu 100 metrów. Nowoczesne budki telefoniczne zawierają również porty do ładowania smartfonów, przycisk 999 oraz mapy i informacje o usługach w okolicy.

Southampton jest pierwszym miastem na południu, poza Londynem, które posiada tego typu urządzenia.

BudkiInLink zostały pierwotnie zainstalowane w stolicy w 2017 r. W najbliższej przyszłości firma planuje zainstalować kolejne 650 w całej Wielkiej Brytanii.

Według burmistrza Londynu obywatele UE powinni być zwolnieni z opłat za „settled status”

0

Sadiq Khan skrytykował brytyjski rząd za to, że nie zrezygnował z opłat za rejestrację w Home Office dla obywateli Unii Europejskiej. Burmistrz potępił rząd za politykę imigracyjną.

Burmistrz Londynu przypomniał skandal związany z pokoleniem „Windrush” w kontekście obowiązku płacenia za „settled status” w wysokości 65 funtów, jaki narzucono obywatelom Unii, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii. Obywatele Wspólnoty muszą dokonać rejestracji i opłaty, jeśli po Brexicie nadal chcą mieszkać i pracować na Wyspach.

Zdaniem Khana praktyki rządu odbiją się negatywnie nie tylko na imigrantach, ale również na ekonomii kraju. Burmistrz wyraził opinię, że polityka rządu przypomina tę, która doprowadziła do skandalu pokolenia Windrush, opartego na dyskryminacji i deportacjach”.