OSTATNIE ARTYKUŁY

Manchester: Zamach terrorystyczny. 22 osoby nie żyją

0

Co najmniej 22 osoby zginęły, a 59 zostało rannych w wyniku wybuchu po koncercie Ariany Grande w Manchesterze. Wśród ofiar są dzieci. Zamachowiec zginął na miejscu.

Około 22.35 czasu lokalnego w Manchester Arena doszło do eksplozji. Według pierwszych ustaleń zamachowiec działał samodzielnie. Mężczyzna zdetonował ładunek, gdy pierwsi fani zaczęli opuszczać halę. Napastnik zginął na miejscu. Policja traktuje incydent jako zamach terrorystyczny. Świadkowie informują, że usłyszeli głośny huk, przypominający eksplozję w tylnej części hali.  Filmy i zdjęcia opublikowane w internecie pokazują panikę fanów oraz służby ratownicze usiłujące pomóc ofiarom.

– Na tym etapie śledztwa możemy powiedzieć, że atak przeprowadził jeden mężczyzna. Musimy teraz ustalić, czy działał w porozumieniu z jakąś większą grupą – powiedział Ian Hopkins, szef policji w Manchesterze.

Theresa May zwołała posiedzenie sztabu kryzysowego COBRA w sprawie ataku. Wszystkie brytyjskie partie polityczne zawiesiły kampanię wyborczą przed czerwcowymi wyborami parlamentarnymi. Konsulat RP w Manchesterze w chwili obecnej nie posiada informacji o tym, aby wśród poszkodowanych w incydencie w Manchester Arena znajdowali się Polacy. Policja apeluje o unikanie okolicy, w której doszło do zdarzenia.

Jeśli przypuszczenie o ataku terrorystycznym zostanie potwierdzone, będzie to najpoważniejszy zamach na terenie Wielkiej Brytanii od ataków w lipcu 2005 roku, w których zginęło 56 osób, a prawie 800 zostało rannych.

Przedsmak lata w Hampshire

0

Synoptycy zapowiadają piękną pogodę w tym tygodniu. Słońce i zero opadów deszczu, oto czego możemy się spodziewać. 

Przez kilka najbliższych dni termometry w Hampshire pokażą od 21 do nawet 27 stopni Celsjusza. Zdaniem ekspertów będzie też słonecznie i sucho.

Niestety ten przedsmak lata nie potrwa długo. Początek następnego tygodnia przyniesie opady deszczu, chociaż nadal powinno być w miarę ciepło.

Zabytkowa angielska lokomotywa z wizytą w Hampshire

0

To jedna z najpopularniejszych lokomotyw na świecie. „Latający Szkot”odwiedzi hrabstwo Hampshire już w przyszłym tygodniu.

Lokomotywa odwiedzi hrabstwo w ramach Hampshire Countryside Tour. Miłośnicy maszyn parowych powinni wypatrywać lokomotywy w dniu 31 maja.

„Latający Szkot” liczy sobie 94 lata. Był on pierwszym parowozem, który przekroczył prędkość stu mil na godzinę. Maszyna była pokazana na wystawie Imperium Brytyjskiego w Londynie w 1924 roku.

Swoją podróż po Hampshire „Latający Szkot” rozpocznie od Salisbury, następnie uda się do Romsey i Southampton, Southampton Docks i Solent. Na koniec lokomotywa przejedzie przez Eastleigh po czym powróci do Salisbury.

Maszyna niestety nie zatrzyma się na żadnej ze stacji.

Rynek mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii

0

Przez ostatnie kilka miesięcy ceny na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii nieustannie rosną. Zapotrzebowanie na domy stale utrzymuje się.

Zdaniem ekspertów szczególne skłonne do zakupu większych i droższych domów są rodziny z dziećmi poniżej 11 roku życia. Najpopularniejsze są domy z trzema lub czterema sypialniami. Ich cena wynosi średnio 271 tys. funtów.

Zdaniem ekspertów kupujący nieruchomości w ostatnim czasie nie martwili się Brexitem ani wyborami w Wielkiej Brytanii. Analitycy podkreślają, że pomimo niepewności politycznej i gospodarczej, zaufanie konsumentów utrzymuje się na stabilnej pozycji i nie zamierzają oni rezygnować z zakupów. Spowolnienie na rynku spodziewane jest dopiero w połowie roku.

Woolston Waterside Live. Festyn w Southampton

0

Już w najbliższą sobotę, 27 maja na Woolston odbędzie się festyn rodzinny. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Uczestnicy festynu będą mieli okazję obejrzeć Parade of Sail, która odbędzie się w ramach Southampton Sailing Week. Dodatkowo organizatorzy imprezy przygotowali muzykę na żywo, zabawy dla dzieci oraz poczęstunek.

Festyn odbędzie się w godzinach 11.00 – 21.00 na Centenary Plaza na Woolston.

May: „Brexit może mieć złe konsekwencje dla zwykłych ludzi”

0

Theresa May ostrzegła, że Brexit będzie miał przykre konsekwencje dla zwykłych, pracujących ludzi, jeżeli negocjacje nie będą prowadzone przez odpowiednie osoby.

The Guardian poinformował, że negocjacje pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią mają rozpocząć się 11 dni po przyśpieszonych wyborach parlamentarnych. Theresa May ostrzegła jednak, że rozmowy mogą mieć przykre konsekwencje dla przeciętnych ludzi, jeżeli nie będą prowadzone przez odpowiednie osoby. Dodała też, że Wielka Brytania potrzebuje kogoś, kto w 100 procentach będzie zaangażowany w jej sprawy.

– Zaledwie 11 dni po wyborach Unia Europejska chce rozpocząć negocjacje. Miejsce przy stole negocjacyjnym zostanie zajęte albo przez mnie albo przez Jeremy Corbyna. Porozumienie, którego szukamy wynegocjuję albo ja albo Jeremy Corbyn. Potrzebujemy kogoś, kto jest w 100 procentach zaangażowany w sprawę, kogoś, kto wypełni demokratyczną wolę Brytyjczyków. Jeżeli tak się nie stanie to konsekwencje dla Wielkiej Brytanii, dla ekonomicznego bezpieczeństwa i dla zwykłych pracowników będą tragiczne – ostrzegła brytyjska premier podczas przemówienia w Walii.

W międzyczasie oponent Theresy May, Jeremy Corbyn próbował przekonać do głosowania na Partię Pracy studentów, którym obiecał zniesienie czesnego.

– Studenci będą czerpać korzyści z posiadania większej ilości pieniędzy w swoich kieszeniach, a my wszyscy skorzystamy z inżynierów, lekarzy, nauczycieli i naukowców, którzy kształcą się w naszych uniwersytetach – powiedział lider Laburzystów.

Ostatnie ankiety wykazały, że różnica pomiędzy Konserwatystami a Laburzystami spadła do 9 punktów procentowych.

Southampton Sailing Week czyli czas na żeglowanie

0

Już w tym tygodniu rozpoczyna się długo oczekiwany przez entuzjastów sportów wodnych Southampton Sailing Week. Przez sześć dni będziemy mogli podziwiać lokalnych sportowców żeglujących wokół Southampton Waters i Solent.

Udział w zawodach mogą wziąć doświadczeni żeglarze, ale również amatorzy. Wszyscy są mile widziani. Celem imprezy jest zachęcenie większej liczby osób do spróbowania sportów wodnych i przekonanie ich, że to wspaniała zabawa i wyśmienita forma spędzania wolnego czasu.

Southampton Sailing Week potrwa od środy 24 maja do poniedziałku 29 maja.

Jamie Oliver: plan Theresy May zakładający zlikwidowanie darmowych obiadów dla dzieci to hańba

0

Theresa May zamierza zlikwidować darmowe obiady w szkołach. Ponad 900 tys. uczniów może stracić prawo do darmowych ciepłych posiłków. Kucharz celebryta Jamie Oliver mówi, że to wstyd i hańba.

May sugeruje, że należy skończyć z darmowymi lunchami dla dzieci i zastąpić je znacznie tańszymi śniadaniami. Zaoszczędzone w ten sposób fundusze mogłyby zostać przeznaczone na dofinansowanie szkół w innych obszarach.

Partia Konserwatywna tłumaczy, że chodzi im przede wszystkim o to, aby szkoły przestały sponsorować posiłki dla dzieci z rodzin, które stać na płacenie za obiady. Jednocześnie zapewniają, że wszystkie dzieci, które potrzebują darmowych posiłków, dostaną je.

Planom brytyjskiej premier ostro przeciwstawia się Jamie Oliver. Celebryta, który włożył mnóstwo wysiłku w to, aby posiłki szkolne były zdrowe i który zawsze powtarza jak ważny jest ciepły posiłek w ciągu dnia, twierdzi, że plan Theresy May jest zagrożeniem dla zdrowia przyszłego pokolenia.