Start Poradniki Studium przypadku dotyczące programu wczesnej edukacji i opieki DfE (brytyjskiego Departamentu...

Studium przypadku dotyczące programu wczesnej edukacji i opieki DfE (brytyjskiego Departamentu Edukacji)

3181

Małgorzata Szwed, 36-letnia Polka z Hampshire, jest zabieganą mamą trojga dzieci; 17-letniej Julii, 5-letniej Joanny i 2-letniego Leona. Prowadzi też serwis internetowy dla polskich emigrantek.

Małgorzata skorzystała z programu wczesnej edukacji i opieki dla dwulatków, dzięki któremu rodziny z dochodem niższym niż 16.190 £ rocznie, pochodzącym z pracy zarobkowej lub zasiłków, mogą starać się o 15 godzin wczesnej edukacji i opieki tygodniowo.

Polka ogromnie się ucieszyła, gdy nauczycielka Joanny poradziła jej wejść na stronę www.gov.uk/freechildcare i sprawdzić, czy jest uprawniona do skorzystania z oferty wczesnej edukacji i opieki dla swojego syna. Dowiedziała się, że proces aplikacyjny jest niezwykle łatwy: „Wybrałam przedszkole dla Leona, wypełniłam formularz i po kilku tygodniach otrzymałam list z informacją, że zostałam zakwalifikowana do udziału w programie”.

Dziś Leon ma dwa lata i 11 miesięcy i świetnie sobie radzi w kontaktach z rówieśnikami. Jest też bardziej pewny siebie, gdy spotyka nieznane mu osoby. „Oboje skorzystaliśmy z tego programu, Leon bardzo dobrze mówi po polsku i po angielsku. Chodzi do przedszkola 3 razy w tygodniu, więc mam 15 godzin tygodniowo dla siebie, które mogą wykorzystać na pracę lub wypoczynek” – komentuje.

Małgorzata poleca ten program każdej mamie, której nie tylko zależy na rozwoju swojego dziecka, ale też pragnie mieć trochę czasu dla siebie. Polka opublikowała nawet artykuł o zaletach wczesnej edukacji na swojej stronie internetowej.