Start Polecane MSZ wyjaśnia prawo UK do wstrzymania świadczeń imigrantom

MSZ wyjaśnia prawo UK do wstrzymania świadczeń imigrantom

4642

Konrad Szymański, sekretarz ds. europejskich Ministerstwa Spraw Zagranicznych wyjaśnia na czym polegać będzie nowe prawo Wielkiej Brytanii do wstrzymania wypłaty świadczeń dla nowoprzybyłych obywateli krajów Unii, w tym Polaków.

Oficjalne zapytanie w tej sprawie wysłał marszałek senatu RP, Stanisław Karczewski. Dotyczyło ono nowego porozumienia dla Wielkiej Brytanii w ramach Unii Europejskiej, przyjętego na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 18–19 lutego 2016 r. i jego konsekwencji dla Polaków.

Szymański tłumaczy w swojej odpowiedzi to o czym już wcześniej było mówione w mediach. Wielka Brytania będzie miała możliwość wykorzystania tzw. „hamulca bezpieczeństwa”, czyli prawa zawieszenia na okres czterech lat nieskładkowych świadczeń pracowniczych dla nowoprzybyłych obywateli UE. – W ciągu wspomnianego, 4-letniego okresu, dostęp do tych świadczeń będzie stopniowo zwiększany, tak by uwzględnić coraz silniejszy związek pracownika z rynkiem pracy – powiedział.

Mechanizm ma objąć następujące świadczenia:

  • working tax credit (świadczenie dla osób pracujących i samozatrudnionych, które osiągają niskie dochody)
  • child tax credit (zależne od dochodu rodziny świadczenie dla osób wychowujących dzieci i młodzież uczącą się w pełnym wymiarze godzin)
  • housing benefit (świadczenie, którego celem jest pomoc osobom o niskich dochodach w płaceniu rachunków za mieszkanie)

To w jakim stopniu oraz w jakiej skali, nowoprzybyli obywatele UE odczują brak dostępu do tych świadczeń będzie zależeć od kilku czynników tj. przede wszystkim od skali imigracji do Wielkiej Brytanii oraz podjętej przez obywateli Unii pracy i otrzymywanego przez nich wynagrodzenia.

– Zasady dostępu do pozostałych świadczeń, z których do tej pory korzystali obywatele UE, w tym Polacy, nie ulegną zmianie w wyniku skorzystania z „hamulca”. Obejmują one takie świadczenia jak child benefit, jobseeker’s allowance, employment and support allowance, income support, council tax reduction, pension support.

Prace nad dostosowaniem odpowiedniego rozporządzenia Unii Europejskiej rozpoczną się po pozytywnym rozstrzygnięciu referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, zaplanowanym na 23 czerwca br. – napisał w odpowiedzi Konrad Szymański.