Rezydentura

Gdzie kupić? Jak znaleźć?... Czyli garść porad na bieżąco !
ODPOWIEDZ
daria1626
Gość
Posty: 2
Rejestracja: sob lis 26, 2011 6:37 pm

ndz lut 09, 2014 11:48 am

Witam
Mam zamiar składać wraz z mężem wniosek o rezydenture tymczasowa i mAm pytanie z tym związane a mianowicie czy uwzględniają lata poprzednie tzn maz jest tu od 2010 roku i po roku pracy mozna sie ubiegać a jeśli chcemy o stała to po 4 latach a te lata niedługo bedą i czy przepadną i będziemy musieli po złożeniu wniosku na rezydenture tymczasowa odczekać 4lata czy może akceptują wstecz?
Awatar użytkownika
FISHERMAN
Zasłużony W Boju
Posty: 299
Rejestracja: śr gru 05, 2007 10:17 pm
Lokalizacja: Southampton

ndz lut 09, 2014 8:47 pm

a po co Ci to ?
Anytsyrk
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 11:03 am

ndz maja 04, 2014 5:11 pm

Mysle o zlozeniu podania o karte stalego rezydenta.
Zarejestrowalam sie w Home Office, kiedy pierwszy raz podjelam prace w UK, jednakze pozniejszych zmian w swoim zatrudnieniu juz nie zglaszalam. Czy jest to ktos, kto byl w podobnej sytuacji podczas skladania podania o rezydenture?
Bede wdzieczna za porady i uwagi.
mariusz_m
Zaczyna Działać
Posty: 136
Rejestracja: wt gru 29, 2009 5:39 pm
Lokalizacja: Southampton
Kontakt:

pn maja 05, 2014 12:31 am

Więc w wielkim skrócie...

Do 2011 roku obowiązywał program WRS, w ramach którego Polacy musieli się rejestrować w Home Office, że tu pracowali i gdzie pracowali. W raz z pierwszą rejestracją dokonywało się opłaty w wysokości kilkudziesięciu funtów i dostawało się kartę WRS. Potem przy zmianie pracodawcy dostawało się już tylko certyfikaty, ale każdorazowo trzeba było zgłaszać zmianę pracy. No chyba, że przepracowało się u jednego pracodawcy 12 miesięcy, to już się było zwolnionym z obowiązku dalszej rejestracji.


Na rezydenturę potrzeba jakoś udowodnić, że się tu było przez ostatnich lat i wypełniało się postanowienia traktatu unijnego. Możesz tu generalnie być w ramach porozumień wewnątrz Unii Europejskiej, ale musisz ciągle spełniać jeden z następujących warunków określonych przez traktat:
a) pracować,
b) szukać pracy,
c) być ekonomicznie samowystarczalnym,
d) uczyć się,
e) być na emeryturze.

Dodatkowo nie możesz postępować w sprzeczności z prawem imigracyjnym tego kraju. Jeśli przebywałaś tu przed 2011 rokiem i był obowiązek rejestrowania się w WRS, a Ty się nie zarejestrowałaś, to nie spełniłaś warunków i te lata nie mogą być zaliczone. Czyli liczysz 5 lat od 2011 roku i dopiero wtedy składasz wniosek.

Dokumenty potwierdzające stałą rezydenturę są bardzo ważne i potrzebne. Wielu Polaków rozumuje tak, że przecież jak się jest więcej niż 5 lat, to się jest automatycznie rezydentem, więc dokumenty na to nie są potrzebne... Tak, niby się jest 5 lat, ale to nie jest tak łatwo z tym "automatycznie" jakby się wydawało...

Po pierwsze, trzeba być 5 lat w zgodzie z traktatem, o czym wcześniej pisałem, a bez dokumentu z Home Office trudno to udowodnić...

Po drugie, trzeba właśnie to w kółko to udowadniać... Tak długo jak nie pokażesz dokumentów o rezydenturze, to jesteś Polakiem/Polką, który/która twierdzi, że minęło już 5 lat i jest ma status stałego rezydenta/stałej rezydentki. Więc generalnie Ci nie wierzą, bo nie muszą...

Jeśli stracisz pracę i pójdziesz do Jobcentre+, to będą Ci dawać testy, testy, testy i testy, a na koniec utrudniać uzyskanie zasiłku i możesz czekać na decyzję do 16 tygodni, a w uzasadnionych przypadkach nawet dłużej, a to Jobcentre+ decyduje o zasadności uzasadnionych przypadków... Jeśli masz dokument potwierdzający rezydenture, to zwykle załatwianie spraw w Jobcentre+ trwa tydzień lub dwa. Podobnie z innymi instytucjami i zasiłkami...
Anytsyrk
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 11:03 am

pn maja 05, 2014 8:49 am

Zdaje sobie sprawe z powyzszych informacji, wkoncu znajduja sie one na stronie rzadowej. Traktat tez poczytalam.
Jednak nurtuje mnie moja kwestia, ktora nie jest nigdzie wyjasniona.
Tak wiec jeszcze raz:
- tak, zarejestrowalam sie w Home Office kiedy pierwszy raz przyjechalam do UK i podjelam prace,
- pozniej odeszlam od pracodawcy A, podjelam prace u pracodawcy B, i tego juz nie zglosilam,
- podobnie z pozniejszymi pracodawcami.
- posiadam wszystkie payslipy, P45 oraz P60 na potwierdzenie swojego zatrudnienia.

Piszesz, ze po przepracowaniu 12 miesiecy bylo sie zwolnionym z obowiazku... obowiazku zglaszania dalszych zmian w zatrudnieniu? Czy to o to chodzi?
mariusz_m
Zaczyna Działać
Posty: 136
Rejestracja: wt gru 29, 2009 5:39 pm
Lokalizacja: Southampton
Kontakt:

czw maja 08, 2014 6:55 pm

Tak. O to chodzi.

Pracowałaś dla pracodawcy A. Jeśli przepracowałaś 12 miesięcy, to nie miałaś obowiązku rejestrować się w Home Office dalej z każdym nowym pracodawcą. Jeśli nie przepracowałaś 12 miesięcy, to miałaś dalej taki obowiązek zatrudniając się u każdego nowego pracodawcy.


Jeśli więc miałaś taki obowiązek, a dalej się nie rejestrowałaś w Home Office, to nie przebywałaś tu w zgodzie z przepisami imigracyjnymi i pracy, więc nie możesz zaliczyć tych lat do rezydentury. A to oznacza, że możesz dopiero zacząć liczyć 5 lat rezydentury od maja 2011, kiedy zakończył się program WRS. Czyli masz jeszcze 2 lata do zaliczenia zanim złożysz wniosek.
ODPOWIEDZ