Samozatrudnienie

Gdzie kupić? Jak znaleźć?... Czyli garść porad na bieżąco !
Awatar użytkownika
ksg1946
Zasłużony W Boju
Posty: 241
Rejestracja: ndz paź 25, 2009 12:12 am
Lokalizacja: wszędzie i nigdzie
Kontakt:

ndz sie 22, 2010 4:43 pm

Zalozylem ten temat gdyz nic podobnego nie znalazlem na tym forum. Znalazlem wiele tematow poswieconych temu ale generalnie i tak dalej nie wiem jak do tego sie zabrac a chcialbym zmienic moj status na samozatrudniajacego. mam kilka pytan nurtujacych mnie. Otoz gdzie musze sie udac aby tego dokonac? Co potrzebuje do zarejestrowania sie jako samozatrudniajacy? Jak odprowadzac podatek i ubezpieczenie? Czy mozna w takim wypadku pracowac dla agencji pracy? Czy jak jestem zarejestrowany w WRS to dobrze czy zle?? Jak cos pominalem a jest takze wazne to prosze o wskazowki

Np. pod tym linkiem informacje podane na ten temat sa dla mnie jakies zawile. Napisane sporo o jakis drukach itp. http://www.gbritain.net/articles.php?id=23

Z gory dzieki za wszelkie informacje
Awatar użytkownika
e-admin
Administrator
Posty: 2647
Rejestracja: śr maja 24, 2006 8:21 pm
Lokalizacja: Southampton

ndz sie 22, 2010 9:50 pm

pierwsza konsultacjqa i porada w biurach nic nie kosztuje( przynajmniej nie powinna) Umów się na spotkanie z księgowym a on ci wszystko ładnie wyjaśni. Za zarejestrowanie sie jako self-employed powiniens zaplacic nie wiecej niz 30 funtow. Cena powinna zawierać konsultacje i ogólną poradę. Księgowy powinien tez wypełnić dokumenty na National insurance contribution itp Niektóre biura rejestrują za darmo.
[img]http://www.obrazki.info/miniatury/SugarwareZ-253.gif[/img]

[b]Będziesz pisał na temat, nie będziesz spamował, będziesz...[/b]

[img]http://img526.imageshack.us/img526/6522/ubd3874.png[/img]
martin
Gość
Posty: 18
Rejestracja: czw sie 12, 2010 11:39 pm

ndz sie 22, 2010 9:55 pm

Napisz coś więcej o tym samozatrudnieniu, to postaram się coś Ci doradzić.

1. Czy będziesz pracował w branży budowlanej ?
-będziesz pracował bezpośrednio na budowanym obiekcie.
-będziesz pracował na hali produkcyjnej.

2.Czy będziesz pracował za stawkę godzinowa, czy zaplata będzie od wykonanego zlecenia.

3. Czy chcesz być VAT-owcem, lub musisz być VAT-owcem.

4. Czy bodziesz świadczył usługi typu; taksówkarz, sklepikarz-straganiarz, krawiec itp.

Na zarejestrowanie działalności masz 3 miesiące, od daty rozpoczęcia pracy-usługi.
Awatar użytkownika
ksg1946
Zasłużony W Boju
Posty: 241
Rejestracja: ndz paź 25, 2009 12:12 am
Lokalizacja: wszędzie i nigdzie
Kontakt:

pn sie 23, 2010 10:35 pm

martin pisze:Napisz coś więcej o tym samozatrudnieniu, to postaram się coś Ci doradzić.

1. Czy będziesz pracował w branży budowlanej ?
-będziesz pracował bezpośrednio na budowanym obiekcie.
-będziesz pracował na hali produkcyjnej.
Pracuje jako pomocnik na budowie
martin pisze:2.Czy będziesz pracował za stawkę godzinowa, czy zaplata będzie od wykonanego zlecenia.
Pracuje dla agencji ktora placi godzinowo oczywiscie
martin pisze:3. Czy chcesz być VAT-owcem, lub musisz być VAT-owcem.
No i tu wlasnie juz nie wiem
martin pisze:4. Czy bodziesz świadczył usługi typu; taksówkarz, sklepikarz-straganiarz, krawiec itp.
Nie
martin pisze:Na zarejestrowanie działalności masz 3 miesiące, od daty rozpoczęcia pracy-usługi.
Pracuje juz dla agencji tak wiec czy moge im o tym powiedziec juz teraz i zajac sie juz tylko rejestracja??
Gdzie sie udac aby to zalatwic? Z jakim kosztem musze sie liczyc zakladajac dzialalnosc?
martin
Gość
Posty: 18
Rejestracja: czw sie 12, 2010 11:39 pm

wt sie 24, 2010 1:25 am

Myślę, ze pierwsze co powinieneś zrobić to powiedzieć w agencji o twoim pomyśle i upewnić się czy akceptują taka formę współpracy.

Piszesz, ze już pracujesz na budowie, wiec się domyślam, ze masz kartę CSCS i National Insurance Number

Karta CSCS
Bardzo ważnym dokumentem jest Karta CSCS (Construction Skills Certification Scheme).
Karta CSCS potwierdza, że osoba ją posiadająca spełnia ustalone wymogi bezpieczeństwa - zna przepisy BHP oraz ma kwalifikacje do pracy na budowie/w budownictwie, większość firm budowlanych wymaga tej karty, a na pewno wszystkie firmy z sektora publicznego. Warto więc poświęcić czas by zdać egzamin z przepisów BHP (Health and Safety Test). W zależności od posiadanych kwalifikacji i doświadczenia po zdanym egzaminie składa się aplikację o odpowiednią kartę CSCS. Najpopularniejszymi kartami CSCS są karty podstawowe dla Site Operative.

Pracując na budowie za stawkę godzinową na pewno nie przekroczysz 60000 rocznie i nie musisz wystawiać faktur, wiec nie potrzebujesz być VAT-owcem.
Wystarczy zarejestrować kartę CIS. Możesz to zrobić sam, online.

http://www.hmrc.gov.uk/cis/

Karta CIS

Aby pracować jako samo zatrudniony w budownictwie należy zarejestrować się w systemie Construction Industry Scheme - czyli CIS. Rejestracja ta odbywa się w brytyjskim urzędzie skarbowym, czyli HM Revenue & Customs. Do kwietnia 2007r po rejestracji otrzymywaliśmy najpierw kartę tymczasową CIS4T a następnie stałą CIS4P. Obecnie po rejestracji zamiast sprawdzania karty weryfikacja odbywa się telefonicznie w urzędzie.

Zaświadczenie miesięczne

Nasz kontraktor, czyli pracodawca, z każdą wypłatą dostarczał nam voucher CIS25, na którym wpisywany był przychód oraz potrącenia na podatek i ubezpieczenie. Na voucher CIS25 wpisywane były również nasze koszty związane z wykonywaną pracą ( odzież, narzędzia itp.) Jeżeli to koszty nie były wpisane na voucher nie mogliśmy ich odliczyć. Po 5 kwietnia 2007r zamiast voucheru CIS25 pracodawca wystawia miesięczne podsumowania (statement of earnings).

Podatki i ubezpieczenia

Pracodawca powinien potrącić podatek i ubezpieczenie. Stawka podatkowa wynosi 20% jeżeli jesteśmy zarejestrowani w CIS lub emergency tax 30%, jeżeli takiej rejestracji nie posiadamy. Uwaga: jeżeli pracodawca nie odprowadzał składek na ubezpieczenie, obowiązek ten przechodzi na samo zatrudnionego.

Rozliczenia

Po 5 kwietnia każdego roku osoba zarejestrowana w systemie CIS jest zobowiązana na podstawie formularza Tax Return (SA100) rozliczyć się z urzędem w oparciu o otrzymane od pracodawcy zaświadczenia. W przypadku braku takiego rozliczenia do końca stycznia następnego roku, urząd nałoży karę 100GBP. Uwaga obowiązek rozliczenia mamy nawet wtedy jeżeli posiadamy kartę CIS a nigdy jej nie użyliśmy.

Kary

Urząd nakłada karę za brak rozliczenia do końca stycznia roku kolejnego po 5 kwietnia. Dodatkowo urząd obciąży nas zaległą kwotą na ubezpieczenie 7,5% jeżeli nie odprowadzał go kontraktor plus odsetki. Zatem kary mogą być naprawdę uciążliwe.

Zmiany

W nowym systemie CIS z samozatrudnienia będą korzystać osoby, które faktycznie wykonują działalność na własny rachunek. "Zakończy się patologia polegająca na rejestrowaniu "martwych" karty CIS i nie korzystanie z samozatrudnienia, a co za tym idzie zmniejszą się kary za brak rozliczeń i niezapłaconych ubezpieczeń". Tylko osoby prowadzące własną firmę będą mogły korzystać z CIS, pozostali zostaną uznani za pracowników w systemie PAYE, co wiąże się z koniecznością rejestracji w WRS (Worker Registration Scheme w Home Office).

Sama rejestracja nic nie kosztuje, jeżeli zrobisz to sam. Gdy nie czujesz się na silach, to zrób tak jak pisze Ewelina. Idz do jakiegoś biura i poproś o pomoc, bo i tak będziesz musiał korzystać z biura do rozliczenia się. Tam Ci doradza jakie rachunki zbierać i co w ogóle możesz odliczyć od dochodu, by nie przeciągnąć struny i nie ściągnąć na siebie kontroli.
Awatar użytkownika
ksg1946
Zasłużony W Boju
Posty: 241
Rejestracja: ndz paź 25, 2009 12:12 am
Lokalizacja: wszędzie i nigdzie
Kontakt:

śr sie 25, 2010 9:01 pm

Jak na razie i tak zbieram info na ten temat bo aby to wszystko pozalatwiac to trzeba miec jakis dzien wolny a jak na razie to bedzie mi ciezko takowy wywalczyc.

Jak na razie pracuje na budowie ale jak to wyglada gdybym chcial zmienic branze w ktorej pracuje??
wodniczek87
Gość
Posty: 20
Rejestracja: wt lut 22, 2011 4:43 pm

czw mar 17, 2011 12:40 pm

witam! ja mam właśnie mały problem co do tego samozatrudnienia. Otóż: jestem samozatrudniony od lipca. Przyszła mi kartka z nr UTR. Co jakiś czas wysyłają mi insurance do opłacenia ok 30GBP. No i do tej pory było ok. Ale niedawno zacząłem nową pracę i firma rozliczeniowa karze zadzwonić do revenue w celu uaktywnienia UTR. Napisali że powinieniem to zrobić bo inaczej bedą mi zabierać 30%.
I teraz tak: czy wystarczy tam zadz i uaktywnić UTR czy tu chodzi o tą kartę CIS o której mówiliscie wyżej??? Ja takiej karty nie mam i nie wiedzialem że robi się coś takiego.
No a na moich wcześniejszych payslipach(z innych prac) napisane że zabierali 30% ale wtedy nikt łaskawie mi nie powiedział że to za dużo i co mam zrobić.
I jeszcze jedno: jeśli przez jakieś czas zabierali mi te 30% to czy podczas rozliczania TAXu odzyskam te pieniążki/??

proszę o odpowiedź
dzieki
wodniczek87
Gość
Posty: 20
Rejestracja: wt lut 22, 2011 4:43 pm

pn lis 14, 2011 9:32 pm

hej! jakie są plusy bycia samo zatrudnionym jeżeli przez cały czas mimo samo zatrudnieania pracuje się przez agencje? czy jest tu jakikolwiek sens bycia samo zatrudnionym?? jak z tego zrezygnować??
dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
ksg1946
Zasłużony W Boju
Posty: 241
Rejestracja: ndz paź 25, 2009 12:12 am
Lokalizacja: wszędzie i nigdzie
Kontakt:

pn kwie 30, 2012 6:39 pm

Jakos rok temu ( poczatek nowego roku podatkowego) bylem w Revenue i wypelnilem papiery o ten numer UTR. List z numerem dostalem 10 maja, jakos trzy tygodnie po wizycie w Revenue. Zanim dostalem ten numer rozmyslilem sie co do bycia samozatrudnionym. Zaraz po otrzymaniu listu z numerem UTR zadzwonilem tam i zamknalem moja dzialalnosc. Przez ten czas gdy czekalem na numer nie zglaszalem w agencji pracy ze jestem po rejestracji i czekam na takowy numer i dostawalem wyplaty jako PAYE. Tydzien temu dostalem pismo w Revenue z instruktarzem jak sie rozliczyc. Jak mam to zrobic skoro nie dzialalem jako samozatrudniony? A moze bylem a nie wiem. Mam to zrobic przesylajac forme poczta do konca pazdziernika lub online do konca stycznia 2013. Z gory dzieki za rady i pomoc
Awatar użytkownika
e-admin
Administrator
Posty: 2647
Rejestracja: śr maja 24, 2006 8:21 pm
Lokalizacja: Southampton

pn kwie 30, 2012 8:39 pm

Rejestrujac sie jako samozatrudniony juz powinienes ''tradowac'', czyli wykonac/wykonywac jakas usluge. Inaczej nie powienes sie nawet rejestrowac jako samozatrudniony.

Na rejestracje dzialalnosci masz 3 miesiace, wiec nie musiales od razu sie rejestrowac.

W tej chwili musisz sie rozliczyc on-line masz czas do konca stycznia 2013, na papierze do konca pazdziernika 2012.

Nie przeszkadza bycie zatrudnionym w systemie PAYE i samozatrudnionym w tym samym czasie. Mase osob ma dodatkowe dzialanosci jak rowniez pracuja zatrudnieni. Przy rozliczeniu musisz podac przychodzy z zatrudnienia i samozatrudnienia.
[img]http://www.obrazki.info/miniatury/SugarwareZ-253.gif[/img]

[b]Będziesz pisał na temat, nie będziesz spamował, będziesz...[/b]

[img]http://img526.imageshack.us/img526/6522/ubd3874.png[/img]
Awatar użytkownika
ksg1946
Zasłużony W Boju
Posty: 241
Rejestracja: ndz paź 25, 2009 12:12 am
Lokalizacja: wszędzie i nigdzie
Kontakt:

pn kwie 30, 2012 9:12 pm

Ewelina pisze:Rejestrujac sie jako samozatrudniony juz powinienes ''tradowac'', czyli wykonac/wykonywac jakas usluge. Inaczej nie powienes sie nawet rejestrowac jako samozatrudniony.

Na rejestracje dzialalnosci masz 3 miesiace, wiec nie musiales od razu sie rejestrowac.

W tej chwili musisz sie rozliczyc on-line masz czas do konca stycznia 2013, na papierze do konca pazdziernika 2012.

Nie przeszkadza bycie zatrudnionym w systemie PAYE i samozatrudnionym w tym samym czasie. Mase osob ma dodatkowe dzialanosci jak rowniez pracuja zatrudnieni. Przy rozliczeniu musisz podac przychodzy z zatrudnienia i samozatrudnienia.
Czy to aby nie koliduje w moim przypadku? Powinienem placic inny podatek bedac samozatrudnionym a ja bylem rozliczany jako PAYE
Awatar użytkownika
e-admin
Administrator
Posty: 2647
Rejestracja: śr maja 24, 2006 8:21 pm
Lokalizacja: Southampton

pn kwie 30, 2012 10:07 pm

Nie, nie koliduje, wystarczy ze placiles podatek z PAYE z kodem 747L. Jesli sie spodziewasz wysokich dochodow z samozatrudnienia wtedy mozna zglosic to do HMRC i wplacac podatek.
[img]http://www.obrazki.info/miniatury/SugarwareZ-253.gif[/img]

[b]Będziesz pisał na temat, nie będziesz spamował, będziesz...[/b]

[img]http://img526.imageshack.us/img526/6522/ubd3874.png[/img]
Awatar użytkownika
ksg1946
Zasłużony W Boju
Posty: 241
Rejestracja: ndz paź 25, 2009 12:12 am
Lokalizacja: wszędzie i nigdzie
Kontakt:

pn lip 02, 2012 12:55 pm

Ewelina pisze:Rejestrujac sie jako samozatrudniony juz powinienes ''tradowac'', czyli wykonac/wykonywac jakas usluge. Inaczej nie powienes sie nawet rejestrowac jako samozatrudniony.
Pracowalem przez agencje tak wiec robilem cos
Ewelina pisze:Nie przeszkadza bycie zatrudnionym w systemie PAYE i samozatrudnionym w tym samym czasie. Mase osob ma dodatkowe dzialanosci jak rowniez pracuja zatrudnieni. Przy rozliczeniu musisz podac przychodzy z zatrudnienia i samozatrudnienia.
Nie potrafie tego sam zrobic mimo ze dostalem instrukcje wraz z tymi formami. Za duzo jak dla mnie nagmatwane. Gdzie moglbym sie udac po porade jak mam to zrobic?
Awatar użytkownika
e-admin
Administrator
Posty: 2647
Rejestracja: śr maja 24, 2006 8:21 pm
Lokalizacja: Southampton

pn lip 02, 2012 4:54 pm

Pracowales przez agencje jako samozatrudniony ? Jesli tak to ok.

Szukajac ksiegowego/wej upewnij sie ze jest zarejestrowany w Accountancy Body (np AAT, ACCA, CIMA, CIPFA, ATT), w Data protection, ksiegowy/a powienien byc rowniez zarejestrowany w HMRC jako agent i nie powienien przeprowadzac rozliczen na Twoim koncie tylko powienien przeprowadzic odpowiednia autoryzacje. Powinien rowniez podpisac z Toba umowe na ktorej powinno byc wyszczegolnione za co on i ty bierzecie odpowiedzialnosc. Prawdziwy ksiegowy powinien Ci wystawic fakture za rozliczenie :D
Jest mase na rynku tzw kowbojow. Uwazaj na tych naciagaczy, mowia ze sa ksiegowymi, a tak naprawde trzeba po nich poprawiac.
Prawdziwa ksiegowa powie Ci co masz robic, jakie dokumenty zbierac i opowie Ci o mozliwosciach odliczen i inwestycji...

Angielskie firmy pobieraja za takie rozliczenie od 250 funtow. Jesli chcesz uzyc rodakow to ceny klaruja sie od okolo 100 funtow.

Gdzie znajdziesz ksiegowa/ego ? Na internecie i sotlandzie jest kilka firm, sklepy ulotki, znajomi...
[img]http://www.obrazki.info/miniatury/SugarwareZ-253.gif[/img]

[b]Będziesz pisał na temat, nie będziesz spamował, będziesz...[/b]

[img]http://img526.imageshack.us/img526/6522/ubd3874.png[/img]
Awatar użytkownika
ksg1946
Zasłużony W Boju
Posty: 241
Rejestracja: ndz paź 25, 2009 12:12 am
Lokalizacja: wszędzie i nigdzie
Kontakt:

czw cze 06, 2013 6:47 pm

Odnosnie postow ktore zamiescilem powyzej to do uzupelnienia dodam ze tu chodzilo o PAYE Umbrella w moim przypadku. Bylem o porade w tej sprawie w Revenue i otrzymalem instrukcje ze skoro zmienilem zdanie i nie chcialem byc samozatrudnionym wystarczy wpisac na formie date rozpoczecia i dzien pozniej jako date zakonczenia dzialalnosci.

Teraz trapi mnie inne pytanie.
Otoz pracowalem przez agencje i placone mialem jako PAYE Umbrella. Nastepnie znalazlem zatrudnienie w firmie stolarskiej ktora placila mi jako samozatrudniony. Po kilku tygodniach zaliczylem przerwe w pracy z przyczyn niezaleznych od firmy jak i mnie samego ( przez opoznienia innego podwykonawcy bez ktorego zakonczonej roboty my nie moglismy zaczac naszej ) wiec wrocilem do agencji. Czy majac juz aktywny status samozatrudnionego moge pobierac wyplaty jako PAYE Umbrella? Czy lepiej zadzwonic do Revenue i zawiesic dzialalnosc jezeli to mozliwe do czasu kiedy znowu wroce do pracy w tej firmie stolarskiej?

Dziekuje z gory za informacje.
ODPOWIEDZ