bakowanie DNA

Wszystko o naszym zdrowiu i NHS w UK
ODPOWIEDZ
sedka
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 07, 2011 4:17 pm

pn lis 07, 2011 4:26 pm

Hej,
chciałabym zasięgnąć opinni kogoś zza granicy kto już skusił się na tę usługę, lub orientuje w tych kwestiach, dlatego, że w Polsce już mamy możliwosc bankowania, co wczesniej mozliwe było tylko w innych krajach. Sama jestem zainteresowana zbankowaniem.
Awatar użytkownika
Jimmy
Zasłużony W Boju
Posty: 360
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:25 am
Lokalizacja: So'ton

pn lis 07, 2011 4:42 pm

Jak popełnisz jakieś poważnieszje przestępstwo to przyjdą do Ciebie tacy smutni panowie w ciemnych garniturach, zakują a następnie twoje DNA trafi do "banku danych" za free :D tak to "u nas" wygląda, w polsce podejrzewam że podobnie...
Pozdrawiam
emps
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pn lis 07, 2011 4:54 pm

pn lis 07, 2011 5:00 pm

Cześć,
zamierzam się przeprowadzić do Was i czytałem co nieco :) otóż w Anglii istnieje możliwość pobierania DNA dziecka np. przy porodzie zwłaszcza jeśli w rodzinie były osoby chore na nowotwór lub inne choroby o podłożach genetycznych i wtedy takie osoby są w bazie i można wyszukać mutacje odpowiedzialne za chorobę, bo mogą byc rózne i u każdej rodziny inne, dlatego bankuje się DNA, bo ogólne testy już nie wystarczają: im więcej wiemy tym bardziej medycyna staje się indywidualna :)
sedka
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 07, 2011 4:17 pm

pn lis 07, 2011 5:03 pm

hmmm brzmi sensownie..ale poczekam na więcej wypowiedzi ;) dzieki
Awatar użytkownika
Jimmy
Zasłużony W Boju
Posty: 360
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:25 am
Lokalizacja: So'ton

wt lis 08, 2011 8:47 am

OK wszystko pięknie ładnie ale ja się znów przyczepię, bo mnie to razi po oczach. Co to jest za słowo bankuje? czy bankowac? nie ma takiego słowa w języku polskim! W banku (czegokolwiek-nasion,spermy,dna) można ZDEPONOWAC (od depozyt)! a nie bankowac... :shock:
Pozdrawiam
sedka
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 07, 2011 4:17 pm

wt lis 08, 2011 1:28 pm

Oczywiście zgadzam się, ale to taki mały neologizm, język zyje ;) deponowanie jak najbardziej jest adekwatne
Awatar użytkownika
Madame,
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 16, 2011 8:21 pm

śr lis 09, 2011 2:38 am

emps pisze:otóż w Anglii istnieje możliwość pobierania DNA dziecka np. przy porodzie ...

czy nie masz moze na mysli pobierania przy porodzie krwii z pępowiny?
Bo ogolnie słyszałam o pobieraniu własnie tej krwi, mozna ją przechowywac przez wiele lat i oczywiscie jest to kosztowne. Krew pępowinowa w przyszłosci moze posluzyc jako lekarstwo na raka dla dziecka, z tego co sie orientuje stosuje sie ją gdy przeszczep nie pomaga.
...
emps
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pn lis 07, 2011 4:54 pm

śr lis 09, 2011 4:41 pm

nie, mam na myśli pobieranie krwi z której izoluje się DNA, to co innego niz komórki macierzyste, chociaż jeśli ktoś przechowuje komórki macierzyste i uda mu się je z tego banku odebrać (nie orientuje się czy na żądanie oddają tą krew) to może sobie z niej wyizolować DNA. Swoją drogą ciekawe czy ta krew się nadadaje po tylu latach do użycia...skoro płaci się nawet za dożywotnie przechowywanie...Jako lekarstwo na raka to wątpię, bo nawet specjaliści odradzają przeszczepianie komórek macierzystych w chorobach hematologicznych od tej samej osoby, a już lepsze efekty dają przeszczepy od dwóch różnych osób ale spokrewnionych, czy zgodnych szpikowo. A co do innych nowotworów to zastosowania nie widze, ale nie znam się może :Ppoza tym taka ilość krwi jaka jest pobierana przy porodzie z komórkami macierzystymi wystarcza jedynie dla osoby ważącej nie więcej niż 30 kg...a ludzie płacą do 18 roku życia.
ODPOWIEDZ